Pim & Theo (Danmark)
- Odsherred Teater och NIE (New International Encounter)
It’s a bloody mess in the streets and a moral mess in our heads… Blödande från ett skottsår i huvudet och med en kniv stickandes ut ur bröstet möte de två, Baldy och The Fool i limbo efter deras makabra död. Vi upplever ett groteskt, men tankeväckande möte, om tolerans mellan människor, om förlust av värdighet och om gränserna för den personliga värdigheten.
Odsherred Teater har skapat en väsentlig föreställning för de äldre eleverna om ett av den europeiska samtidens mest påträngande dilemman – gränslandet mellan tolerans och yttrandefrihet. Vad kan tillåta sig att säga till andra människor – och vem bestämmer vad man får säga?
Föreställningen ingår i projektet Shadowland, arrangerat av Svenska ASSITEJ och är finansierat av Svenska Postkodstiftelsen.
Från 15 år
Tid och plats
Grupp:
Odsherred Teater och NIE (New International Encounter)Medverkande:
Regi: Alex Byrne
Manus: Mei Oulund
Scenografi: Marie Rosendahl Chemnitz
Medverkande: Henrik Ipsen, Simon Vagn Jensen